10.06.2010 Sprawozdanie Zarządu za rok 2009 wygłoszone na Walnym Zebraniu Członków
Sprawozdanie
Zarządu Regionalnej Organizacji Pracodawców
w Częstochowie za 2009 rok
Stowarzyszenie działa pod firmą „Regionalna Organizacja Pracodawców” z siedzibą w Częstochowie.
Zostało założone w dniu 26 września 1991 r. Początkowo Stowarzyszenie działało pod firmą Częstochowska Organizacja Pracodawców w Częstochowie. Stowarzyszenie jest wpisane do Rejestru Stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym przez Sąd Rejonowy w Katowicach, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:0000061451.
Stowarzyszenie na dzień 31.12.2009 r. liczyło 50 aktywnych członków.
W 2009 r. do Stowarzyszenia przystąpiło 13 nowych członków.
Rok 2009 zaczął się dla Organizacji bardzo dobrze – w styczniu zostaliśmy przyjęci w struktury Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Było to znaczące wydarzenie gdyż jego pozytywne skutki były widoczne już po kilku miesiącach. Przede wszystkim uzyskaliśmy dostęp do opracowań publikowanych przez PKPP Lewiatan oraz otrzymaliśmy istotne wsparcie merytoryczne. Poszerzyło to horyzont widzenia niektórych lokalnych problemów.
Odrębna kwestia to szkolenia i konferencje. Ilość szkoleń, w jakich uczestniczyli w 2009 roku nasi przedstawiciele jest zaskakująco duża.
Dla przykładu: przewodniczący Organizacji, Dariusz Jadczyk, systematycznie uczestniczył w cyklicznych spotkaniach organizowanych przez PKPP Lewiatan Rad Regionów i Rad Dyrektorów.
W maju w II Forum Funduszy Europejskich zorganizowanym na Zamku Królewskim w Warszawie – uczestniczyli, Dariusz Jadczyk i Aleksander Czank.
W lipcu grupa osób z firm zrzeszonych w organizacji wzięła udział w zorganizowanej w Warszawie debacie „Wyzwania rozwojowe – Polska 2030”. W okresie; czerwiec-sierpień nasi członkowie brali udział w cyklu szkoleń przygotowanych przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie.
Szkolenie było poświęcone dialogowi i komunikacji społecznej (uczestniczyli, Iwona Mielczarek i Dariusz Jadczyk).
W grudniu, „Innowacja i kredyt technologiczny szansą na sukces” szkolenie w Katowicach, uczestniczyła grupa członków Organizacji.
Nie zaniedbywaliśmy też kontaktów z sąsiednimi organizacjami, Śląską Organizacją Pracodawców w Katowicach oraz Związkiem Pracodawców Opolszczyzny, uczestnicząc w organizowanych przez nich konferencjach. Jako przykład, chciałbym przytoczyć grudniowe spotkanie, w którym wziął udział przedstawiciel naszej organizacji pan dr Piotr Brągiel, przygotowane przez Opolski Park Technologiczny i warszawską spółkę Investin, poświęcone organizowaniu finansowania dla wdrażania nowych technologii na wszystkich jego etapach. Jednym z uczestników tamtej konferencji był błyskotliwy prelegent, dr Heim Levy, naukowiec i przedsiębiorca, który bazując na własnych doświadczeniach przedstawił skuteczne strategie postępowania w tym zakresie.
Odrębną prelekcję poświęcono ochronie własności intelektualnej, w szczególności patentowej
W maju w Częstochowie, w setną rocznicę Wystawy Rolno-Przemysłowej, z udziałem śp. Pana Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości jubileuszowe.
Prócz refleksji nad osiągnięciami przedsiębiorców z przełomu XIX i XX wieku, którzy w krótkim czasie potrafili zmienić miasto, zapewnić mu rozwój a mieszkańcom wzrost dobrobytu, zaprezentowano częstochowską gospodarkę dzisiaj. Swoje ekspozycje przygotowało wiele firm, w tym członkowie Regionalnej Organizacji Pracodawców; odrębnie, własną ekspozycję, zaprezentowała też nasza Organizacja.
W dniu 19 czerwca 2009 r. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Członków ROP.
Podsumowaliśmy osiągnięcia minionej kadencji, wybraliśmy nowy Zarząd
w skład którego weszli: panie Iwona Mielczarek i Agnieszka Suskiewicz oraz panowie; Aleksander Czank, Adolf Czerwiński, Lech Dobosz, Dariusz Jadczyk, Bogdan Kwiatkowski, Dariusz Okraska i Jan Orzeł.
Na Przewodniczącego Zarządu został wybrany kolega Dariusz Jadczyk.
Komisją Rewizyjną, tak jak w poprzedniej kadencji, będzie kierował pan Zenon Jeznach, do Komisji Rewizyjnej ponadto wybrani zostali; Wanda Matysiak i Grzegorz Więciorkowski.
Delegaci zdecydowali o utworzeniu nowej struktury w Organizacji.
Nazwano ją „Forum Ekspertów”. Jej zasadniczym zadaniem jest przygotowywanie opinii i analiz na polecenie Zarządu w kwestiach istotnych dla Miasta i Regionu. Praca stałych członków ma mieć charakter organizatorski. Ich zadanie to pozyskanie do współpracy kompetentnych ekspertów dla zaopiniowania proponowanego rozwiązania lub przygotowania własnych propozycji rozwiązania omawianego problemu. Skład grupy ma być dobierany zależnie od rodzaju zagadnienia.
Stałymi członkami Forum zostali wybrani: Teresa Królica, Wanda Matysiak, Piotr Brągiel, Adolf Czerwiński, Bogdan Kwiatkowski.
Przewodniczącym Forum został wybrany dr. Piotr Brągiel.
Pierwszym zadaniem Forum było przygotowanie opinii o projekcie dokumentu „Strategia Rozwoju Miasta Częstochowy na lata 2010-2025”, upublicznionym przez Biuro Strategii Rozwoju Miasta. Dokonano wielostronnej analizy dokumentu. Fragmenty obszernego opracowania przedstawił przewodniczący, Dariusz Jadczyk, w trakcie debaty na posiedzeniu Rady Miasta, w sierpniu 2009 roku.
Okres wczesnej jesieni zdominowały sprawy związane z referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta. Od kilku miesięcy rozwijał się konflikt na tle lansowanej przez Prezydenta koncepcji modernizacji centrum Częstochowy. Wiele osób uważało, że zagraża ona interesom gospodarczym dużej grupy przedsiębiorców a skutkiem może być, liczona w tysiącach, utrata miejsc pracy w mieście. Nie podjęto dialogu, usiłując sprowadzić problem na płaszczyznę politycznych rozgrywek. Grupa niezadowolonych mieszkańców, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Częstochowy zebrała niezbędną ilość podpisów wspierających wniosek i doprowadziła do referendum. Organizacja podjęła szeroką akcję informacyjną dla swoich członków usiłując pomóc im w zrozumieniu stanowiska poszczególnych stron konfliktu i istoty sporu.
Zorganizowano szereg spotkań – zaproszenia na nie przyjęli: Panowie Sławomir Kocyga i Jacek Topczewski – liderzy Stowarzyszenia Przyjaciół Częstochowy; pan poseł Krzysztof Matyjaszczyk (SLD); pan poseł Szymon Giżyński (PiS); pani poseł Halina Rozpondek, pan poseł Grzegorz Sztolcman, pan Jacek Krawczyk, radny Rady Miasta, asystent pana senatora Andrzeja Szewińskiego, wszyscy PO. Zaproszenie do debaty zostało skierowane także do pana dr. Tadeusza Wrony, ówczesnego prezydenta Miasta – niestety, na zaproszenie nie odpowiedział Wszystkie spotkania były bardzo udane, dyskusja długotrwała i pozostawiająca przekonanie o potrzebie dalszych kontaktów. Na zakończenie każdego ze spotkań, goście otrzymywał prezent w postaci wydawnictwa: Biuletyn naszej Organizacji, oraz „Czarną listę barier” –opracowanie wydawane corocznie przez PKPP Lewiatan.
Rok zakończyliśmy miłym akcentem:
18 grudnia miało miejsce uroczyste spotkanie członków Organizacji. To towarzyskie spotkanie miało też swą część oficjalną. Złożyły się na nią wręczenie laurów w dorocznej edycji konkursu „Pracodawca Roku w Regionie Częstochowskim” – komisja konkursowa pod przewodnictwem Adolfa Czerwińskiego jako zwycięzców, na podstawie nadesłanych głosów pracowników, wskazała Spółkę Jawną „Śnieżka” oraz Biuro Rachunkowe „Vegal”.
Jednym z najważniejszych punktów grudniowego spotkania było przyjęcie na Honorowego Członka do naszej Organizacji pana Feliksa Grajciuna, najstarszego aktywnego zawodowo przedsiębiorcę w Polsce. Pan Grajciun prowadzi swoją działalność mimo ukończonych 95 lat.
W tle tych zdarzeń przebiegała codzienna praca Zarządu i całej Organizacji, w tym systematyczne uczestnictwo w regionalnych gremiach zajmujących się gospodarką. Przewodniczący Dariusz Jadczyk był członkiem prezydium Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta oraz członkiem sześcioosobowej Kapituły, przyznawanej corocznie, Nagrody Prezydenta Miasta „Promotor Częstochowskiej Gospodarki”.
Warto przypomnieć, że jedną z dwóch głównych nagród za rok 2009 otrzymała firma JAWO, krajowy potentat w produkcji mrożonej żywności, wieloletni członek naszej Organizacji.
Nasi przedstawiciele są członkami Powiatowych Rad Zatrudnienia w Częstochowie, w Myszkowie oraz w Kłobucku.
Nasi członkowie regularnie uczestniczą w „w śniadaniach z przedsiębiorcami”. Są to organizowane raz w miesiącu przez Agencję Rozwoju Regionalnego SA. w Częstochowie w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym spotkania, każdorazowo poświęcone innemu zagadnieniu.
Spotkania te są uznanym w mieście forum kształtowania opinii. Każdorazowo uczestniczy w nich przewodniczący Organizacji wspierany w dyskusji głosem kilku członków naszej Organizacji.
W roku 2009 Regionalna Organizacja Pracodawców w Częstochowie, po raz pierwszy w swej historii, zdecydowała się złożyć aplikację o środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zawarto w związku z tym porozumienia o partnerstwie z ewentualnymi współrealizatorami projektów: z Krajową Agencją Informacyjną „INFO” Sp. z o.o z Olsztyna, Warmińsko-Mazurskim Związkiem Pracodawców Prywatnych w Olsztynie, ze Świętokrzyskim Związkiem Pracodawców Prywatnych w Kielcach oraz NSZZ „ Solidarność” Region Częstochowski.
Ta ostatnia umowa ma szczególne znaczenie. Służy ona projektowi „Szkolenia podnoszące kompetencje uczestników dialogu społecznego na poziomie zakładowym, jako element zwiększenia adaptacyjności firmy w obliczu zmiany gospodarczej.”. Wniosek został złożony na konkurs w ramach poddziałania 8.1.3. POKL.
Współpraca z Zarządem Regionu Związku Zawodowego „Solidarność” ma szczególną wymowę. Jest świadectwem przełamania wzajemnych uprzedzeń i praktycznego wykorzystania przez Zarząd Organizacji zdobytej wiedzy na temat dialogu.
W 2009 r., Zarząd Organizacji spotkał się na 14 zebraniach Zarządu i dokonał wymaganych Prawem zgłoszeń dokumentów do Urzędu Skarbowego i Krajowego Rejestru Sądowego.
Utworzyliśmy punkt konsultacyjny Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie przy ulicy Kisielewskiego 63 pokój 11. Dyżury członków Zarządu odbywały się w każdy poniedziałek od godziny 13 do 15.
Zarząd podjął działania w celu uporządkowania dokumentacji ze szczególną troską o ewidencję członków. Na koniec 2009 roku prace były mocno zaawansowane i będą kontynuowane w roku 2010.
Bilans za 2009 rok zamknął się wynikiem dodatnim 849, 50 zł, a obowiązujące dokumenty formalno- prawne i rachunkowe zostały przygotowane przez Firmę „RACHTEMA” pani Teresy Królicy oraz Dyrektora Biura naszej Organizacji.
Szanowni Państwo,
Rok 2009 był dziewiętnastym rokiem funkcjonowania Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie. Jesteśmy o krok od jubileuszu który przypada na wrzesień 2011 rok. Z jednej strony z radością przyjmujemy stałą obecność wśród nas członków założycieli naszej Organizacji: Panią Teresę Królicę właścicielkę Biura Rachunkowego (RACHTEMA) oraz Pana Bogdana Kwiatkowskiego właściciela Firmy (POLTROP). To ich aktywność w dużej mierze pozwoliła przetrwać Organizacji trudniejsze chwile, jakich w tak długim okresie nie sposób było uniknąć. Przez cały okres działania – także w roku 2009 – byliśmy wierni zasadzie budowania związków z lokalną przedsiębiorczością artykulacji jej potrzeb i oczekiwań wobec instytucji miejskich, regionalnych czy państwowych.
Zarząd ma świadomość niedostatków jakie występują w codziennym działaniu, ale mamy nadzieję że wspólnie, systematycznie będziemy je usuwać.
Dziękując za uwagę, chciałbym prosić szanownych państwo o rzeczowe wypowiedzi w dyskusji i podjęcie uchwał, które będą pomocne w dalszej pracy naszej Organizacji.
Chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim członkom, którzy swoją postawą, ze zrozumieniem, bezinteresownie wspierali i troszczyli się o dobro i rozwój Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie.
Dziękuję;
Za Zarząd:
Przewodniczący Zarządu
Dariusz Jadczyk